.STL
Format pliku obsługiwany przez większość programów do modelowania, w tym CAD. Jest stosowany do szybkiego prototypowania oraz wytwarzania wspomaganego komputerowo. Plik .STL opisuje geometrię powierzchni trójwymiarowego obiektu za pomocą siatki trójkątów.
W razie konieczności może być możliwe przyjęcie zamówienia w formatach: .OBJ, .STP, .IGES, itp.
Poprawność pliku
Przygotowując plik .STL należy zwrócić uwagę na poniżej opisane kwestie.
Model powinien być "wodoszczelny"
Wszystkie ścianki modelu muszą być zamknięte. Jest to szczególnie ważne jeżeli korzystamy z programów nieparametrycznych, jak: blender, 3dsmax, itp.
Jeżeli model składa się z kilku nachodzących na siebie brył, należy je połączyć odpowiednią funkcją. Zależnie od programu może się ona nazywać: "combine", "join", "boolean", lub podobnie.
Minimalna grubość ścianki
Zależnie od wykorzystywanej techniki druku minimalna grubość ścianki nie powinna być mniejsza niż 1 - 2 mm.
Luz między częściami
Projektując przedmiot składający się z części (np. otwór - wałek) należy zastosować minimum 0,2 mm luzu z każdej strony.
Zapis - skala, jakość modelu
Zapisując model należy zwrócić uwagę na jednostki oraz poziom teselacji. Projekt powinien zostać wyeksportowany w milimetrach. Poziom teselacji (ilość trójkątów) przekłada się na jakość otrzymanego modelu. Po zapisie zalecamy sprawdzić model, czy spełnia nasze oczekiwania i nie jest zbyt "kanciasty". Nie należy również przesadzać z ilością trójkątów. Przeważnie plik .stl powinien mieć wielkość od 1mb do maksymalnie 30mb.
Zależnie od programu opcje eksportu znajdują się w ustawieniach i/lub przy zapisie. W przypadku programów CAD opcja najczęściej pojawi się po wyborze formatu .stl w okienku przed ostatecznym zapisem pliku.
Gotowe projekty do pobrania
W sieci istnieje wiele stron, na których można znaleźć gotowe projekty do pobrania, np.:
Znajduje się tam bardzo wiele modeli, w tym: części użytkowe, części zamienne, gadżety, modele ozdobne, biżuteria.
Jeżeli chcą państwo wydrukować przedmiot z powyższych stron lub innych, prosimy wysłać link do modelu w zamówieniu. Często autorzy projektu dzielą się pomocnymi wskazówkami dotyczącymi druku lub montażu zamieszczanych modeli.

Przykład projektu w formacie STL